web sitesi kurmak
site açma web sitesi kurmak web sitesi kurmak web sitesi kurmak web sitesi kurmak
web sitesi kurmak web sitesi kurmak web sitesi kurmak
web sitesi kurmak web sitesi kurmak web sitesi kurmak web sitesi kurmak

 

Web sitesi kurarken önemsenmesi gereken noktalar: Web sayfası, web tasarım, internet reklam ve tanıtım arasındaki bağlantı

İnternetin gelişmesi, başta ticari faaliyetler olmak üzere önemli sayılacak imkanlar yaratmıştır.

Bir çok firma, kişi, kuruluş bu imkanlardan yararlanmak istemektedir. Dolayısıyla, ilgili kişiler bir an önce web sitesi kurmak ve bu imkanlardan yararlanmak isteğiyle harekete geçmektedir.

Ancak; bazı hususlar gözönüne alınmadan yaptırılan çalışmalar yarar sağlamamaktadadır. Önce bir web sitesi oluşturmak için yapılan işlemleri özetlemek gerek.

Site kurmak için hangi işlemler yapılmaktadır?

Web sitesinin kurulması için yapılan işlemler şunlardır:

a) site ismi alınması (www.siteismi.com biçiminde)
b) sitenin yerinin ayarlanması
c) Sitenin görsel tasarımının yapılması
d) siteye konulacak bilgilerin web sayfası olarak hazırlanması

Site sahipleri daha başlangıç aşamasında bu işlemlerin her birinde önemli sayılabilecek sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Daha kötüsü, site sahipleri çoğunlukla bu problemlerin farkında değildir. Farkettiğinde ise iş işten geçmiş olmaktadır.

Site ismi (domain name) ile ilgili sorunlar

Bir firma site kurdurmaya karar verdiğinde karşılaştığı önemli sorunlardan biri site isminin firma adına alınmamasıdır. Ne yazık ki, bu durumla sık sık karşılaşılmaktadır. Web sitesini yapan kişi veya hizmet veren kurum, sitesini yaptığı firmanın ismini kendi adına almaktadır. Dolayısıyla, web sitesi kurduran firmanın kendi ismi üzerinde tasarrufu olamayacaktır.

Web tasarım ve site başarısı arasındaki ilişki

Web tasarım bir sitenin başarısını veya başarısızlığını doğrudan etkileyen unsurlara sahiptir.

Bunlar:

Yukardaki hususlara dikkat edilirse, web  tasarım sitenin başarısını artırmaktadır. Diğer yandan, sorunlu olan tasarımlar ise olumsuz etkiler yaratmaktadır: Örneğin siteyi ziyaret edenlerin sitede uzun kalmasını engellemekte, erişimi azaltmaktadır.

Kodlama ile ilgili sorunlar

Ziyaret edilen her 10 siteden 9'u kodlama bakımından sorunludur. Bu hususta, siteyi hazırlayanların da, site sahiplerinin de payları çok yüksektir.

Doğaldır ki, internetle ilgili çalışmalar oldukça yenidir. Firmalar web sitesi kurmak istediklerinde nelere dikkat edeceklerinin pek bilmemektedir. Sonuç olarak, konuya hakim olmayan kişi ve kuruluşlarla çalışabilmektedirler.

Bilgi ve deneyimden yoksun ellerle hazırlanan siteler uzun vadeli düşünüldüğünde yarar sağlamayacak aksine zarar verecektir.

 

Bir sitenin başarılı olduğunu söylemek için nelere bakmak gerekir

Bir sitenin başarılı olduğunu söylemek için şunlara bakmak gerekir:

Genel anlamda, iki maddeyle anlatılan başarıyı yakalamak bir dizi faktöre bağlıdır. Bu faktörler birbirleriyle ilişkilidir. Bunları ve aralarındaki ilişkiyi olabildiğince sadeleştirerek ve örnekleyerek anlatmak daha iyi olacaktır.

Üretimini yaptığınız "x" adlı bir ürününüz var. Bu ürün, kullanımı olan bir ürün ve başka firmalar da üretim yapmakta. Bu ürününün tanıtımı ve potansiyel müşterilerin size ulaşması için bir web sitesi kurdunuz. Siteniz, görüntü olarak güzel hazırlanmış. Ancak aldığınız ziyaret sayısı olması gereken kadar değil, ziyaret edenler ise satın alma girişiminde bulunmadan geri gidiyor.
Örnekteki başarısızlığın çeşitli nedenleri olabilir. Her bir nedenin çözüm yolları da vardır.

A) Site erişilebilir pozisyonda değildir
Sitenin ziyaret alması için erişilebilir bir konumda olması gerekir. Milyonlarca web sitesi vardır. Sizin siteniz, bu sitelerden bir tanesidir. Dolayısıyla, kullanıcılar, ancak arama yaparak sitenizi bulabilir. Yani; kullanıcı, Google gibi bir arama makinasin gidip "x" yazarak veya "x" ile alakalı bir kelime yazarak arama yaptığında sitenizin ilk sayfalarda çıkması gerekir ki bu kullanıcı sitenizi ziyaret edebilsin. Arama yapıldığında siteniz başlarda görünmüyorsa ziyaret almayacaktır.

Peki site neden arama makinalarında başlarda gözükmüyor?
Bunun önemli sebeplerinden biri, eksik veya yanlış kodlamadır. Diğeri ise, pozisyon tırmandırma çalışması yapılmamıştır. Sonuncusu ise, siteniz arama makinaları  tarafından doğru indekslememiştir.

Arama makinalarında ilk başlarda görünmek için ne yapılabilir?
Sitenizin erişilebilir olması için arama makinalarında görünmesi gerekir. Bunun iki yolu vardır.

Bu konuyla ilgili olarak google reklam bölümü ve google pozisyon yükseltme bölümünü okuyabilirsiniz.

B) Sitenin kullanım kolaylığı yoktur
Ziyaretçilerin sitenizi hemen terketmesinin nedenleri vardır. Bunların başında açılmayan yada geç açılan sayfalardır. Örneğin; bazı siteler amaca aykırı biçimde "flash" ile hazırlanmaktadır. Göze çok hoş gelen bu siteler, ziyaretçiyi tutmak yerine kaçırmaktadır. Yine içerikten yoksun veya karmaşık hazırlanmış siteler de ziyaretçi kaçırmaktadır.

 

 


Grafik Tasarım, İçerik: © 2007, Mayıs
Yasal Haklar Uyarısı