site açma
site açma site açma site açma site açma site açma
site açma site açma site açma
web hosting web hosting web hosting web hosting

 

Site kurma maliyeti, web tasarım maliyeti, web sayfası hazırlama, web hosting, google reklamı v.b konularda sorulan sorular

 

Bir web sitesi kurmak isteyen kişi ve kuruluşların merak ettiği ve bize yönelttiği soruları aşağıya aktarmaya çalıştık.

Açıkça söylemek gerekirse, soruları soruluş ve yanıtlanış biçimiyle aynen koruduk. Böylelikle hem bilgilendirici hem de eğlenceli bir soru cevap bölümü oluştu. Bu sorular, soranlardan izin alınarak buraya konmuştur.

 

 

Web hosting ne demektir?

Web hosting, hazırlanmış olan bir sitenin / web sayfalarının sunucular üzerinde barındırılmasıdır.

 

 

Web hosting için ücret ödenir mi?

Web hosting işlemi için genel olarak aylık veya yıllık olarak bir ücret ödenmektedir.

 

 

Peki, Web hosting için ne kadar ücret ödenir?

Web hosting işlemi için ödenecek ücret gereksinimlere bağlı olarak değişir. Bu ücret yıllık 150-200 YTL'den başlar ve çok yukarılara doğru çıkar.

 

 

Ücretsiz Web hosting almak mümkün müdür?

Evet. Bazı firmalar ücretsiz web hosting hizmeti vermektedir. Ancak bu tür web hosting hizmetleri bütün gereksinimlerinizi karşılamayabilir.

 

 

Web Sunucu nedir?

Web hosting (barındırma) için bir sunucuya gereksinim vardır. Web sunucu bir bilgisayardır. Tıpkı evde kullandığımız gibi bilgisayarlardır. Ancak özellikleri ve üzerindeki programlar biraz farklı olabilmektedir. Bu bilgisayarlar telekomların sağladığı veri aktarım bağlantıları ile internete açılmaktadır. Bir bilgisayar olarak düşündüğümüzde sunucunun maliyeti çok yüksek değildir. Ancak sunucuyu internete açmak, yönetmek ve korumak maliyetleri artırmaktadır. Örneğin bir firma kendi sunucusunu alabilir. Bu maliyet 2 - 3 bin dolar civarındadır. Ancak sunucuyu çalıştırma maliyeti çok daha yüksektir.

 

 

Alan adı nedir?

Alan adı için "web sitesinin internet adresidir" diyebiliriz. Aslında web siteleri IP numaraları ile çalışmaktadır. Ancak bu numaraları hatırda tutmak zor olduğu için yerine isim kullanılmaktadır. Bu isimler yıllık ödeme çerçevesinde verilmektedir. Bu isimler verebilecek yetkili kuruluşlar vardır. Şu anda Türkiyedeki yetkili kuruluş Ortadoğu Teknik Üniversitesidir.

 

 

İstediğim isimleri alabilirmiyim?

Teknik olarak "evet". Gerçekte ise "hayır". Sizin istediğiniz isim bir başkası tarafından alınmış ise bu ismi almanız artık söz konusu değildir. Hele de kısa isimler kullanmayı - örneğin 3 veya 4 harfli isimler kullanmayı tercih ediyorsanız isimleri almak neredeyse imkansızdır. Bu tür isimler yıllır önceden alınmıştır ve bitmiştir.

Örneğin ezgi.com ve ezgi.net isimlerinin kayıt tarihleri sırasıyla 1997 ve 98 dir. Yani bizim kullandığımız isimler neredeyse 10 yıl önce tarafımızdan alınmıştır.

 

İsteyen herkes isim alabilir mi?

Yasal olarak "evet". Teknik olarak bazı şeyleri bilmek gerekecektir. Ayrıca ODTÜ firma isimleri için belge talep etmektedir.

 

 

Yurtdışından isim alabilir miyiz, farkı nedir?

Evet. İsimler yurtdışından da alınmaktadır. Kullanım açısından fark yoktur. Fiyatlar ise farklı olabilir.

 

 

Site açmak istiyorum ne yapmak gerekiyor?

Site açmak için isim alınması ve yer ayarlanması gerekir. Bundan sonra web sayfalarını hazırlayarak size ayrılan yere yüklemeniz gerekecektir. Eğer bu tip işlemlere yabancıysanız ezgiNet gibi bir servis sağlayıcıda hizmet alabilirsiniz.

 

 

Sayın ezginet, şirketimizin web sitesi var. Google'da reklam vermek istiyoruz. Ne yapmalıyız?

Google reklam vermek için google adwords programına kayıt olabilirsiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra reklam hemen yayınlanmaya başlayacaktır. Google Adwords reklam programına kaydolmak istiyorsanız adwords'e kayıt yaptırınız. Bilgileri nasıl gireceğiniz google reklam başlangıç sürümü sayfasında anlatılmaktadır

 

 

Bir web sitesi kurmak istiyorum maliyeti ne olur?

Bu soru ezgiNet'e en çok sorulan sorulardan biridir. 

Diyelim ki bir ev yaptırmak istiyorsunuz.  Müteahhite "bir ev yaptırmak istiyorum kaça mal olur?"  diye sorulursa size yanıt veremeyecektir.  Çünkü maliyet  arsaya ve bu arsanın üstüne konulacak yapının özelliklerine bağlı olacaktır. Bu bina  baraka da olabilir, normal bir ev de olabilir, villa da olabilir.  Ayrıca kullanılacak malzemelerden, işçiliğine kadar, mühendislik hizmetlerinden binanın tasarımına kadar  maliyeti belirleyen bir çok yön vardır.  Bir web sitesi ise çok daha karmaşık çalışmalar yapmayı gerektirecektir.  Web sitesinin programlanmasından tutun, görsel tasarımına kadar üzerinde çalışılması gereken işler vardır.  Bir web sitesini kurma maliyetini belirlemek için  nelerin yapılması gerektiği, nelere ihtiyaç olduğu, nasıl yapılacağı iyi bilinmelidir.  Bu konularda profesyonel çalışan kişilerden yardım almalısınız.

Özetle şunu söyleyebiliriz: Binlerce YTL yatırımınız,  önemsediğiniz işiniz, hizmetleriniz için web sitesi kurdurmak istiyorsanız ince eleyip sık dokumanız gerekir -maliyet açısından değil, size uygun olanı yaptırmak için.

 

 

İsteyen herkes web sayfası hazırlayabilir mi?

Evet. İsteyen herkes web sayfası hazırlayabilir. Bunun için kodlama yapmayı bilmenize bile gerek yok. Dreamweaver, Frontpage gibi görsel editörler kullanarak web sayfası hazırlayabilirsiniz.

Ancak görsel editörler iyi bir web sitesi hazırlamak için yeterli değildir. İyi bir web sitesi için iyi derecede HTML, Javascript, PHP, ASP gibi web tabanlı dilleri, mySQL, SQL gibi veritabanı uygulamalarını bilmek gerekir.

Bunlar dışında bilinmesi gereken çok sayıda teknik ayrıntılar mevcuttur. Ek olarak ise grafik bilgisinin olması gerekmektedir. Daha profesyonel olacaksanız iletişim, psikoloji v.b bilim alanlarını kavramış olmanız gerekebilir.

 

 

Bir web sitesi açmak istiyorum ancak fiyatlar çok değişken. Neden?

Haklısınız. Google'da bir araştırma yaptığınızda çok farklı fiyat önerileri var. Fiyat farkının nedeni maliyetler değildir.

Web sunucuları ile ilgili bölümde belirttiğimiz gibi maliyetler her zaman karşılanabilir düzeydedir. Fiyat farklılıkları satış stratejisinden kaynaklanabilmektedir veya hizmetin niteliğinden kaynaklanabilmektedir.

Çoğunlukla, bir sunucu üzerinde çok sayıda site alanı oluşturarak düşük maliyetle yüksek gelir elde etme stratejisi yürüten web sağlayıcılarla dünyanın her yerinde karşılaşmak mümkündür. Ancak web sitesi kurmak yer satmak değildir. Bunun zararı hizmet alan kişi ve kuruluşlara bir şekliyle yansımaktadır.

Bir web sitesi oluşturmak çok ciddi bilgi birikimini ve emeği gerektirmektedir. Bir de verilen hizmetin işe yaraması gerekiyorsa ki öyle olmalıdır - ciddi bir çalışma disiplini olmalıdır.

Bu konuda tercih kullanmak ise sizin en doğal hakkınızdır.

 

 

Şirketimde web sitesi kurma ve işletme konusunda bir eleman çalıştırmak istiyorum. Ne maaş ödemem gerekiyor?

Şirketinizin işleri bahsettiğiniz derecede yoğun ve önemliyse ve bir eleman çalıştırmayı gerektiriyorsa ve bu eleman gerçekten bir şeyleri iyi biliyorsa onun istediği maaşı hiç düşünmeden vermenizi öneririz. Böyle elemanlar - bırakın Türkiyeyi, ABD, İngiltere, Almanya gibi bir çok ülkede - ciddi anlamda sıkıntısı çekilen elemanlardır. Deyim yerindeyse "kapanın elinde kalmaktadır".

 

 

Bir web sayfasından diğerine geçiş nasıl sağlanır?

Bu geçişler için köprü kodu kullanılmaktadır. Bu kod şöyledir.

<A href="gidileceksayfa.html">üzerine tıklanacak yazı</A>

 

 

Sizinle çalışmak istiyorum ama benim bulunduğum şehirde değilsiniz. Yakınımda olmanız gerekmiyor mu?

Teknik açıdan web sitenizi kurup yönetmemiz için sizin yanınızda olmamız gerekmiyecektir.

Kapsamlı çalışmalarda görüşmek gerekirse çalışmayı başlattığınızda ezgiNet ile yüz yüze görüşme, işleri tartışma, fikirleri konuşma imkanınız olacaktır.

 

 

Sayın ezgiNet, oğlum bilgisayar da habire oyun oynuyor. Web sitesi işleriyle ilgilenmesi onu geliştirir mi?

İlgisi varsa kesinlikle öneririz. Daha önce belirtildiği gibi bu konularda eleman sıkıntısı mevcuttur. Ayrıca site kurmak ciddi anlamda "akıl yürütmeyi" gerektireceği için faydası olacaktır.

 

 

Benim gördüğüm kişiler içinde web sayfası hazırlayanlar hep erkek. Neden?

Yanlış. Web sayfası hazırlayanların hepsi erkek değildir. Özellikle batıda web sitesi kurma işlerinde çok sayıda bayan çalışmaktadır. Üstelik bu bayanlar oldukça kaliteli işler üretmektedir.

 

 

İnternet adresinin ücretini ödemediğimizde ne oluyor?

Süresi geldiğinde ücret ödenmemiş ise isminiz silinir ve bir başkası o ismi alabilir. Bir daha da geri alamayabilirsiniz.

 

 

Şirketimizin web sitesi var. Bu site yeniden yapılabilir mi? Bir başkasına yeniden yaptırabilir miyim?

Öncelikle, şirketinizin web sitesinin yeterli olduğunu düşünüyorsanız ve fonksiyonlarını yerine getirebiliyorsa yeniden yaptırmanızı önermeyiz.

Ancak sitenizin fonksiyonel olup olmadığından emin değilseniz, veya yeniden tasarlanması gerekiyorsa sizi yönlendirebilecek hizmet sağlayıcılarla görüşme yapabilir, sitenizi yeniden yaptırabilirsiniz.

 

 

Sayın ezgiNet ilgilisi,  bizim bir şirketimiz var ve işleri iyi. Web sitesi açmak  başka fayda sağlar mı?

Web sitesi sadece satış yapma amaçlı kurulmaz. Çok çeşitli amaçlarla web sitesi kurulabilmektedir.  Bir web sitesinin en temel fonksiyonu  bilgilendirmedir.  Bunun dışında satış,  prestij, reklam-tanıtım, uygulama geliştirme v.b amaçlarla   web sitesi kurulmaktadır.

Bu konuyu ilgili kişilerle tartışmanızı öneririz.

 

 

Sayın ilgili, ben bir site kurdurdum. Birisi 1600 dolar istedi. Arkadaşımın oğlu 300 dolara yaptı. Bu nasıl oluyor?

Muhtemelen arkadaşınızın oğlu olduğu için ve bu konuda çok az şey bildiği için ve cep harçlığını çıkartmak için yapmıştır. Üzülmenize gerek yok. Belki siz zarar gördünüz, ama gençleri çalışmaya ve öğrenmeye teşvik ettiğiniz düşünülürse bunun çok bir önemi yok.

 

 

Sayın ilgili bütün dünyada kaç tane arama makinesi var?

Kimileri 100 binlerce olduğunu söylüyor. Kimileri ise binlerce. Bu sayılar doğru olabilir. Ancak bizim bildiğimiz doğru düzgün kullanılan arama makinesi sayısı 20 taneyi geçmez. Bunların başında da Google, Yahoo, ve Altavista gibi dünya genelinde kullanılan arama makineleri gelmektedir.

 

 

Arama makinelerine kayıt ücretli midir?

Çoğunlukla ücretsizdir. Ancak sitenizin indekse girmesi zaman alacaktır. Yani sitenizi kayıt eder etmez aramalarda gözükmeyecektir. Bunun dışında ücretli hizmetler de mevcuttur.

 

 

Sayın ilgili, web sitemiz var ama googleda çıkmıyor, ne yapabiliriz?

Sitenizin google'da çıkmamasının bir çok nedeni olabilir. Siteniz optimize edilmemiş olabilir. Kayıt yapılmamış olabilir. Sitenizin google'da çıkması için üzerinde çalışmak gerekir.

 

 

Sayın ezgiNet, web sitesi kurma okulu var mı?

Üniversitelerde bilgisayar ile ilgili bölümler mevcuttur. Ancak bunların web sitesi kurma konusunda ne kadar eğitim verdiği, bu konuyu ne kadar öne çıkarttığı tam olarak araştırılmalıdır. Sadece web sitesi kurma eğitimi veren okul olduğunu sanmıyoruz.

 

 

Sayın ilgili, web sitemizi google'a kaydettirdik. Ancak arama yapıldığında bulunmuyor. Bunun nedeni ne olabilir. Yoksa ücretli mi yapsaydık?

Web sitenizin bulunmamasının birden fazla nedeni olabilir. Ücret ödemeniz web sitesinin ilk başlarda çıkacağı anlamına gelmez.

Google söz konusu olduğunda kayıtların indekslenmesi uzun sürebilmektedir. Bu süre 70 güne ulaşabilmektedir. Bu süreden daha uzun bir zaman önce kayıt yaptırdıysanız ve hala aramalarda bulunamıyorsa siteniz arama makineleri için optimize edilmemiştir.

Google ücretli veya ücretsiz ayrımı yapmıyor. Bu yüzden siteniz iyi hazırlanmışsa aramalarda bulunması gerekir. Dahası, ilk sayfalarda yer alması gerekir.

 

 

İnternette kredi kartı ile satış yapmak istiyoruz. Ne yapmalıyız?

Sanal pos hizmeti veren bir bankada ticari hesabınızın olması gerekiyor. Bu bankaya sanal pos başvurusu yapabilirsiniz. Ancak sanal posu web sitesi üzerinde kullanmak için bir de güvenlik sertifikası alınması gerekir.

Her şeyden önce internet üzerinden kredi kartı kullandırmaya ihtiyacınızın olup olmadığını iyi saptamanız gerekir.

 

 

Bir web site açmak için en düşük ve en yüksek maliyet ne olabilir?

Ücretsiz web sitesi yeri veren kuruluşlar vardır. Sayfalarınızı siz hazırlarsanız maliyet olmayacaktır. En yüksek maliyeti söyleyebilmek çok zor. Bazı siteler için 100 binlerce dolar ödenebilmektedir. Ortalama maliyet genelde yapılacak iş ve bu işin niteliği ile belirlenmektedir

 

 

Sayın ilgili, her şirket web sitesi kurmak zorundaymış, doğru mu?

Böyle bir yasa tasarısı mevcut.  Ancak henüz yasalaşmadı. Bizim önerimiz web sitesi kurdurmak için yasanın çıkmasını beklememenizdir. 

 

 

Sayın ezginet yetkilisi, Türk Ticaret Kanununa göre şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu varmış. Bu konuyla ilgili haberler okuyoruz. Çeşitli web firmalarından reklam mailleri geliyor. "Sitenizi kurdurun" diyorlar. Bunlar ne kadar gerçek? Bu yasanın kapsamı nedir? Gerçekten zorunluluk var mı? Bu kanuna göre kurulacak sitenin içeriği nasıl belirlenecek? Siz bu konuda yardım ediyor musunuz?

Bir önceki soruya verdiğimiz yanıtta belirttiğimiz gibi, yeni Türk Ticaret Kanunu henüz yasalaşmamıştır. Tasarı halindedir. Yani, şu anda şirketler web sitesi kurmak zorunda değildir.

Yeni Türk Ticaret Kanunu  tasarısı AB sürecine uyum çerçevesinde tasarlanmaktadır ve şeffaflık ilkesine önem vermektedir. Bu yüzden yasanın çıkması kesin gibi gözükmektedir. Zorunlu şirket web sitesi kurma konusu, ilgili yasa tasarısının 1502 ve 1503. maddelerinde belirtilmiştir. Ayrıca bir çok maddede web sitesine atıf vardır. Anonim şirketlerden adi ortaklıklara kadar bütün şirketler kapsam dahilindedir. Uygulama konusunda ise 3 ay gibi bir süre konmuş ve yaptırımlar öngörülmüştür.

Türk Ticaret kanunu  tasarısında ele alınan konular çerçevesinde herhangi bir web sitesinin kurulması yeterli değildir. Yasanın amacına uygun oluşturulmuş bir şirket web sitesi kurulması gerekir. Yasa çıktığında bir karmaşa yaşanabileceğini düşünüyoruz. Çünkü bir çok şirket  web sitesi için yasanın çıkmasını bekleyecektir. Yasa çıktığında ise talebin uygun biçimde karşılanmasında güçlükler yaşanacaktır.

ezgiNet şu an gerek teknik gerekse içerik açısından konu üzerinde çalışmaktadır. İşbirliği ve danışmanlık yaptığı şirketleri bilgilendirerek ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmaları yürütmektedir. Gördüğümüz şudur: Yasa çıktığında bir web sitesi kurup teslim etmek yeterli olmayacaktır. Yasa çerçevesinde ihtiyacı karşılama, bilgilendirme, yönlendirme ve sürekli hizmet gereksinimi ortaya çıkacaktır. ezgiNet "korku salma" politikasından yana değildir; ancak gerekli önlemleri almanızı önermektedir.

 

 

Web sitesi kurdurma fiyatları düşebilir mi?

Daha önce belirttiğimiz gibi, web sitesi kurma fiyatlarını belirleyen maliyet değildir.  Bilgisayarında bir HTML editörü olan - ki her bilgisayarda bu programlar var - herkes web sayfası yapabilir.   Ve çok düşük maliyetle web sitesi kurabilir.  Ancak daha önce belirttiğimiz gibi iyi bir web sitesi bu şekilde kurulmaz.

web sitesi kurma fiyatları şu anda olabileceği en alt seviyededir.  Bizim bildiğimiz 90 lı yılların ikinci yarısında ortalama bir web sitesi 10 ile 20 bin dolar arasında idi.  Bu gün benzer bir site 2-3 bin USD ye yapılabilmektedir.  Elbette 300 - 400 dolara hatta daha düşük maliyetlere de site yaptırma şansınız var.  Sitenizi oluşturmak için tek ölçü maliyet ise size uygun seçenekleri sunabilecek çok sayıda web hizmet sağlayıcı mevcuttur.

 

 

Sayın yetkili,  web sitesi yapan bir kuruluş 15 yıldır bu işi yaptığını söylüyor bu doğru mudur? internet ne zamandan beri kullanılmaktadır?

Temelleri 1950 li yıllara gitmekle beraber, bizim şu an kullandığımız şekli ile 1990 yılından itibaren vardır.  Türkiye ye gelişi ise 1992-93 yıllarıdır. Bu tarihlerde Çukurova Üniversitesi ve bir kaç kuruluş doğrudan yurtdışı bağlantısı ile internet üzerinden e-mail kullanıyordu. O yıllarda neredeyse web sitesi hiç yoktu. Örneğin ezgi.com ve ezgi.net 1997 ve 1998 de kurulduğunda Türkiyede bir elin parmakları ile sayılabilecek web sitesi vardı.  Bir çok bankanın, devlet kurumlarının, büyük sanayi kuruluşlarının web sitesi yoktu. Size bunu söyleyen firma hangisi bilmiyoruz ama o yıllarda bu alanda çalışan çok az hizmet sağlayıcı vardı.  İsimlerin alınış tarihi   "whois" sorgulaması ile görülebilmektedir.   Bu tarihler, dolaylı olarak bir hizmet sağlayıcının ne kadar zamandır web işlemleri  ile ilgilendiği konusunda ipucu verebilir.

 

 

Ücretsiz  web sitesi açma imkanı var mıdır?

Ücretsiz barındırma hizmeti veren kuruluşlar vardır. Web sayfalarını kendiniz hazırlarsanız hiç maliyetiniz olmayacaktır.  Ancak bu tür hizmetlerde kendi alan adını  kullanamıyorsunuz.  Ayrıca bu kuruluşların reklamları da sitenizde gözükecektir.

Kendi adınızı kullanmak istediğinizde ne yazık ki belirli bir maliyet oluşacaktır.

 

 

Sayın ilgili, şirketimize web sitesi açmak için şu ana kadar 7 tane hizmet sağlayıcı ile görüştük.  Hepsi de iyi iş yaptıklarını ve istediğimiz herşeyi yapabileceklerini söylüyor.  İşin garibi, aynı iş için her birinin verdiği fiyatlar çok farklı, anlayamadım gitti bu işi.  Sizce ne yapmalıyım?

Uygun olan hizmet sağlayıcıyı seçebilmek için kriterler vardır.  Biraz akıl yürütüldüğünde bazı şeyler farkedilebilir.

Somut bir örnek verelim: Bir servis sağlayıcısı sizi google'da , yahoo'da ilk sayfalarda çıkartacağını söylüyorsa, hemen google veya yahoo'da  "site kurmak"  yazarak arama yapın  o servis sağlayıcı ilk 1, 2, 3 sayfalarda var mı (sağ taraftaki reklamlar hariç)?

Ancak, kriterlerin farkında değilseniz ve bu kriterler yerine, ister düşük olsun ister yüksek sadece maliyet unsuruna bakarak karar veriyorsanız bazı şeyleri yaşayarak öğrenmek zorunda kalırsınız. 

Şunu açıkça söyleyebiliriz:  İyi yapılan işler emeği ve bilgiyi ve disiplini gerektirir.  Bu yüzden makul bir bedel ödenmelidir.

 

 

Sayın ezginet, dikkatimi çekti işini yaptığınız firmaların adını vermemişsiniz, hiç referans yok, yaptığınız işlerden hiç bahsetmemişsiniz.  Yoksa siz hiç iş yapmıyor musunuz?

Herşeyden önce, yüzlerce, binlerce firmaya hizmet verdiğimizi söyleyemeyiz. Sadece sağlıklı hizmet vermeye çalışıyoruz. Çeşitli hizmetler verdiğimiz kişi ve ve firmalar mevcuttur.  Güven sağlamak için firma isimlerini saymaya gereksinim olmadığını düşünüyoruz.  ezgiNet ile çalışmak isterseniz ve  İhtiyaç duyduğunuzda çalıştığımız bazı web adresleri  verilebilir.  Ayrıca şu an yürütülen çalışmalar bölümüne bakabilirsiniz

 

 


Grafik Tasarım, İçerik: © 2007, Mayıs
Yasal Haklar Uyarısı