google reklam
google reklam google reklam google reklam google reklam google reklam
google reklam google reklam google reklam
google reklam google reklam google reklam google reklam google reklam

Pozisyon Yükseltme çalışması ile Google Reklamı arasındaki fark nedir?

Google reklamı google'ın arama sayfasının sağ tarafında yayınladığı reklamlardır.  Optimizasyon ve pozisyon çalışması yapılan siteler ise sol tarafta üst sıralara çıkarlar.
 
google reklamı

Hangisini tercih edilmeli: Optimizasyon ve Pozisyon Yükseltme mi? Google reklam mı?

Şunu belirtmekte fayda var: Optimizasyon web sitesinin bir çok yönden düzeltilmesini içerdiği için  yapılması gereken bir çalışmadır.  Bu çalışma sadece google v.b arama makinalarında ilk sayfada çıkmak için önemli değildir; aynı zamanda sitenizin fonksiyonelliği, ziyaretçilerle olan etkileşimi açısından da önemlidir. 
 
Diğer yandan, eksikleri  veya yanlışları olan bir sitenin ise google ilk sayfada çıkması mümkün olmayacaktır.
 
Web sitesi arama makinalarında ilk sayfada görünmüyorsa Google reklam çalışması çalışması yaparak siteye ziyaretçi gelmesini sağlamak mümkündür. Ancak, bu kez ziyaretçinin yaşayacağı sorunlardan dolayı verimli bir sonuç almak mümkün olmayacaktır.

Google reklam ve OPY'nin Avantajları-dezavantajları nedir?

Her iki internet reklam ve tanıtım çalışmasının kendine göre üstünlükleri, avantajları, dezavantajları vardır.
 
Bazı durumlarda google reklam çalışması amaca hizmet ederken, bazı durumlarda "Optimizasyon ve Pozisyon Tırmandırma (OPY)" çalışmaları daha yararlı olacaktır. Hangisinin daha ekonomik ve daha verimli olacağını saptayabilmek için "anahtar kelimelerin" bilinmesi, sitenizin incelenmesi, maliyetlerin karşılaştırılması gerekir.
 
Burada sadece genel bir karşılaştırma yapılmaktadır:
 
İnternet reklam uygulamasında seçeceğiniz yol maliyet açısından da çok farklı sonuçlar yaratabilmektedir.  Örneğin, birinin çok  fazla maliyetli olduğu yerde diğeri çok düşük maliyetli olabilmektedir. Yüksek maliyetle sonuç alamadığınız yerde düşük maliyetli olanla daha iyi sonuçlar alınmaktadır ya da tam tersi olabilmektedir.
 
Buradaki temel sorun sadece maliyet değildir.  Amacınıza hizmet eden yolu bulabilmektir.  İki tercihden (Google reklam ya da Pozisyon Yükseltme) hangisinin daha faydalı olacağını anlamak için inceleme yapılmalıdır.

 


Grafik Tasarım, İçerik: © 2007, Mayıs
Yasal Haklar Uyarısı